Sep 19, 2017
Tygrysy tygrysom, czyli o naszej symbolicznej adopcji

Karolina Kawska

Wspólnie z WWF włączamy się do walki o życie niezwykłego gatunku, jakim są tygrysy. „Niech tygrysy budzą podziw wśród przyszłych pokoleń”, apeluje WWF. Jesteśmy jak najbardziej za, dlatego przystąpiliśmy do programu symbolicznej adopcji tygrysa :)

Król lew to tylko bajka…

Wiele osób żyje w przekonaniu, że królem dżungli jest lew. Część z nich zachwyciła bajka „Król lew” oraz Mufasa w roli surowego, ale sprawiedliwego ojca i króla. Inni opowiadali dowcipy z lwem jako naczelnym ssakiem w roli głównej, jeszcze inni przekonanie o tym, że królem dżungli jest lew, wynieśli z książek przyrodniczych. Tymczasem jest ktoś większy i silniejszy – największy i najbardziej charyzmatyczny z kotów. Tygrys – prawdziwy król dżungli, który walczy o przetrwanie.

Dlaczego tygrys?

Jeszcze 100 lat temu na świecie żyło ponad 100 tys. tygrysów. W ciągu ostatnich 100 lat populacja tygrysów zmniejszyła się o 95%. Według różnych szacunków na świecie pozostało ich ok. 4 tys., a dziennie mogą ginąć nawet dwa tygrysy żyjące na wolności. Do 2022 roku może zginąć ostatni przedstawiciel tego gatunku.Tygrysy są największymi na świecie kotami żyjącymi na wolności. Tygrys syberyjski osiąga długość do 3,5 m i wagę ponad 300 kg! Ten władca jest także doskonałym myśliwym – wystarczy wspomnieć, że widzi on sześciokrotnie lepiej niż człowiek, chociaż przez pierwszy tydzień swojego życia jest ślepy. Wyjątkowości temu gatunkowi dodaje też fakt, że każdy wzór tygrysich pasów jest unikalny, zupełnie jak linie papilarne. W dodatku nawet ogolony tygrys nie będzie pozbawiony pasków, bo występują one także na skórze. Swoją drogą: czy wiedzieliście, że pasy na głowie tygrysa układają się w znak oznaczający w języku chińskim króla?Człowiek doprowadził tygrysy na skraj wyginięcia. Nielegalny handel skórami, kośćmi i organami tygrysów jest dziś często − po handlu bronią i narkotykami – najbardziej dochodowym procederem w wielu krajach. Wspierając WWF w walce z kłusownictwem, każdy może pomóc ocalić te wspaniałe koty.

Warto pomagać

Dofinansowując działania WWF, wspierasz pracę ich patroli, które ograniczają kłusownictwo i zbierają dane dotyczące tygrysów. Obecność patroli WWF sprawia, że kłusownicy i osoby nielegalnie wycinające drzewa ograniczają swoją aktywność w monitorowanym rejonie. Patrole usuwają sidła, lokalizują miejsca obecności tygrysów i kłusowników. Zbierają też informacje o stanie innych gatunków zwierząt, od których obecności zależy przetrwanie tygrysa.

Dowiedz się więcej o adopcji tygrysa i ratuj ginącą przyrodę razem z nami: https://pomagam.wwf.pl/tygrys-tv/

Karolina Kawska

Całe moje życie zawodowe związane jest z mediami. Przez osiem lat pracowałam jako reporterka i prezenterka programów realizowanych na żywo w radiu i telewizji. Dziś podpowiadam naszym Klientom, jak odnaleźć swoje miejsce w medialnej dżungli i dbać o wizerunek publiczny.