Sep 22, 2017

Sklep na Facebooku - jak stworzyć i dodać produkty?

Już od jakiegoś czasu Facebook umożliwia nam korzystanie z zakładki „Sklep”, która – jak wskazuje nazwa – związana jest ze sprzedażą produktów poprzez nasz fanpage. Rzeczywiście jest to jedna z opcji wykorzystania tej zakładki; jednak dla niektórych naszych Klientów wykorzystujemy ją również do prezentacji wybranych produktów. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka najważniejszych wskazówek na temat tego, jak zacząć swoją przygodę z Facebookowym sklepem.

Paweł Wasilewski

Komu potrzebny jest sklep na Facebooku?

Najprostsza odpowiedź to: osobom, które chcą sprzedawać swoje produkty. Choć może to brzmieć naiwnie, tak właśnie jest, bowiem zakładka „Sklep” została stworzona przede wszystkim w celu wsparcia sprzedaży.

Facebook pomyślał tu zarówno o firmach, które posiadają swoje witryny internetowe z możliwością dokonania zakupu on-line (płatność dokonywana jest poza Facebookiem), jak i o tych, które na swoich www produktów nie sprzedają, a jedynie je prezentują. Wbrew pozorom ta druga opcja też przynosi efekty biznesowe: pokazując nasze produkty przy publikowanych postach, zaprzyjaźniamy fanów z ich wyglądem i ceną. Komu jeszcze przyda się  sklep na Facebooku?

Naszym zdaniem może świetnie się sprawdzić również przy sprzedaży usług – szkoleń, warsztatów etc. Będzie to oczywiście tylko forma prezentacji usługi (nie można niestety dodawać tutaj linków), ale taki format reklamy, jeśli jest pomysłowo zrealizowany, też może przynieść nam wymierny zysk.

Sklep na Facebooku - magiczna zakładka

Jak to zwykle z Facebookiem bywa, jedni admini znajdą zakładkę „Sklep” po lewej stronie w menu zakładek, inni niestety nie. Tym pierwszym założyć sklep na Facebooku jest dużo łatwiej. Wystarczy wejść w widoczną zakładkę i postępować wedle bardzo jasnych wskazówek, które przeprowadzają nas w intuicyjny sposób przez cały proces dodawania produktów.

Co jednak, gdy należymy do mniej szczęśliwej grupy adminów i sklepu na Facebooku wśród naszych zakładek nie ma? Trzeba przejść przez kilka prostych kroków, które przedstawiamy poniżej:

1. Wchodzimy w zakładkę „Zarządzaj sekcjami” (po lewej stronie w menu zakładek profilu).

2. Po przekierowaniu zjeżdżamy na sam dół i wciskamy przycisk „Dodaj”.

3. Pokazuje nam się lista możliwych do dodania zakładek – wybieramy „Sklep” i klikamy Add Tab.

4. Wracamy na stronę główną i sprawdzamy, czy nasza zakładka wreszcie jest widoczna.

5. Po kliknięciu w zakładkę wyskoczy nam obowiązkowy do zatwierdzenie i przeczytania regulamin.

6. Teraz już możemy postępować jak osoby, które od początku zakładkę miały w swoim menu.

Jak dodawać produkty do sklepu FB?

Każdy dodany produkt powinien mieć swoją nazwą, cenę i krótki opis, a także informację o jego dostępności czy trwającej akurat wyprzedaży. Aby poprawnie wprowadzić pozycje do naszego sklepu, musimy przede wszystkim wgrać odpowiednie zdjęcie produktu: w formacie kwadratu o wymiarze 1024 x 1024 pikseli, bez znaków wodnych, bez dodatkowych logotypów, najlepiej z białym tłem. Tak dodane artykuły wyświetlają się z lekkim opóźnieniem, tj. po zaakceptowaniu ich przez system Facebooka. Gdy już dostaniemy od niego zielone światło, możemy śmiało dodawać nasz sklep do planowanych postów.

Pamiętajmy też, że zawsze musimy wybrać jedną z dwóch opcji przekierowań użytkowników po kliknięciu przez nich w produkty ze sklepu na Facebooku: do wiadomości dotyczącej kupna lub płatności w innej witrynie. Wybieramy świadomie tę z nich, która pasuje nam najbardziej. Jeśli chcemy pokazać swoje produkty, a nie mamy sklepu on-line, musimy liczyć się z tym, że po wyborze pierwszej opcji mogą pojawić się dodatkowe wiadomości z zapytaniem o produkt. Warto obserwować je na bieżąco i nie pozostawiać swoich fanów bez odpowiedzi.

Podsumowując: sklep na Facebooku, jak każda dodatkowa możliwość promocji, jest warty uwagi i wykorzystania na naszym profilu. A zatem – do dzieła! :)

Paweł Wasilewski

Szef studia graficznego Social Tigers, grafik z pasji, zawodu i hobby. Z designem związany prawie od zawsze. Po projekcie pierwszego logo w wieku czterech lat wiedziałem, że podążać będę właśnie tą ścieżką. Odpowiadam również za całościową obsługę i komunikację klientów w SM.