Nov 17, 2017
Jak pobrać z Facebooka fakturę za reklamy?

Wydatki związane z promocją danej działalności to w przypadku wielu przedsiębiorstw znacząca część budżetu firmy. Coraz częściej pieniądze przeznaczone na marketing lokowane są w kampaniach na Facebooku. Na szczęście amerykański gigant społecznościowy pozwala na proste i szybkie generowanie faktur, dzięki czemu wydatki na promocję możemy odliczyć od naszych przychodów.

Maciej Orczykowski

Jak pobrać fakturę z Facebooka?


Nim przejdę do zagadnień dotyczących pobierania faktur, muszę wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. Chodzi o dodawanie swoich danych firmowych do konta reklamowego. Jeżeli tego nie zrobisz, faktura na niewiele Ci się przyda – nie będzie możliwe jej prawidłowe rozliczenie.  

Aby dodać dane swojej firmy, musisz wejść w wybrane konto reklamowe, z którego chcesz pobierać faktury kosztowe. Następnie kliknij na trzy poziome paseczki widoczne w lewym górnym rogu i wybierz „Ustawienia”. W sekcji „Konfiguracja konta reklamowego”, w środkowej części ekranu, znajdziesz opcję „Cel reklamy”. Koniecznie wybierz: „Tak, kupuję reklamy do celów biznesowych”.

Niżej znajdują się pola na wpisanie nazwy i adresu firmy oraz lista rozwijana, z której należy wybrać kraj prowadzenia działalności. Pod listą widnieje okienko „Europejski identyfikator płatnika VAT”. W tym miejscu warto podać NIP swojej firmy, w przeciwnym razie nie znajdzie się on na fakturze. Po lewej stronie pola na numer identyfikacyjny (tam, gdzie wpisujemy NIP), znajdziesz kolejną listę rozwijaną. Tym razem musisz wybrać identyfikator kraju, w którym prowadzona jest działalność (dla Polski – PL). 

Pobieranie faktury z Facebooka – jak to zrobić? 

Faktura jest dostępna do pobrania tuż po tym, gdy Facebook obciąży kartę wskazaną jako właściwa dla rozliczeń. W przypadku nowych kont reklamowych FB na ogół pobiera należność w mniejszych kwotach, ale z większą częstotliwością. W przypadku kont działających dłuższy czas i regularnie wydających większe sumy – odbywa się to raz w miesiącu i do pobrania mamy jedną fakturę.

Aby ją pobrać, należy w koncie reklamowym kliknąć w 3 poziome paseczki znajdujące się w lewym górnym rogu i z listy wybrać opcję „Rozliczenia”. Pojawi się spis transakcji. Kiedy najedziemy kursorem na numer konkretnej płatności, po prawej stronie pojawi się mała ikonka pobierania. Gdy w nią klikniesz, rozpocznie się pobieranie faktury.

W przypadku konieczności pobrania większej liczby faktur z danego okres, możesz użyć przycisku „Pobierz wszystkie faktury”, widocznego tuż nad listą transakcji. Faktury zostaną pobrane zbiorczo jako plik ZIP.

Maciej Orczykowski

Do Social Tigers dołączyłem bezpośrednio po trzyletnim pobycie w Londynie. To właśnie tam zdobywałem pierwsze doświadczenia biznesowe. Niezwykle wymagający profil Klienta, bardzo konkurencyjne środowisko oraz światowe standardy obsługi, z którymi przyszło mi się tam zetknąć, ukształtowały mnie zawodowo.