Sep 8, 2017

Jak robić dobre zdjęcia na Instagrama?

Instagram – czym jest, każdy wie, żeby nie powiedzieć: widzi. Jeden z najpopularniejszych kanałów social media, niepozorna aplikacja, która w krótkim czasie stała się genialnym narzędziem komunikacji.

Franciszek Georgiew

Zastanawiasz się, jak zrobić dobre zdjęcie na Instagram?

Poniżej znajdziesz kilka prostych, ale niezwykle ważnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić dobre zdjęcie na Instagrama, a tym samym przyciągną uwagę osób zainteresowanych Twoim produktem lub usługą. Spraw, żeby potencjalny klient patrząc na Twoje zdjęcia, pomyślał: ,,Tak, chcę to mieć!”. Do dzieła!

Jak robić zdjęcia na Instagrama? Najpierw POMYSŁ, potem zdjęcia!

Wyznacz strategię i ją realizuj. W robieniu zdjęć na Instagrama trzymaj się jednego stylu, od początku do końca. Postaraj się, żeby był on spójny z Twoją stroną internetową lub Twoim sklepem, dzięki temu wykreujesz określony wizerunek i trafisz do konkretnej grupy odbiorców, która się z nim utożsamia. Będą oni chętniej udostępniać zdjęcia z Twoim produktem lub zrobione w miejscu, w którym prowadzisz działalność, a to z kolei stanowi dla Ciebie dodatkową reklamę. Widzisz, jak wiele zależy od pomysłu?Dobre zdjęcia na Insta a sprzęt

Żyjemy w czasach, kiedy kwestia tego, czym robimy zdjęcia, schodzi na drugi plan. W 2017 roku po raz pierwszy w historii do sprzedaży trafiły dwa magazyny, których zdjęcie okładkowe było robione telefonem! Przełomu dokonał magazyn ,,Billboard’’, a niewiele później, w maju, fotograf Georges Antoni użył Iphone’a 7 Plus do realizacji sesji dla australijskiego ,,Elle’’. A nie jest to pewnie ostatni taki przypadek w tym roku – do jego końca zostało jeszcze przecież trochę czasu… ;) Reasumując: jeśli potrafisz prawidłowo ustawić parametry w aparacie fotograficznym – rób nim zdjęcia, ale jeśli nie… by zrobić dobre zdjęcia na instagrama wystarczy telefon z dobrym aparatem.

Jakie zdjęcia wrzucać na Instagram - co na zdjęciu?

Staraj się robić zdjęcie z odpowiedniego poziomu, czyli nie ustawiaj się ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Znajdź linię (np. krawędź budynku, horyzontu, ściany, drzwi, stołu) i uchwyć ją tak, by znalazła się w pozycji jak najbardziej równoległej względem krawędzi zdjęcia. Drobne odchylenia poprawisz później w programie do obróbki zdjęć.

#Protip: Przeczytaj nasz wpis, jeśli zastanawiasz się, jakie są aktualnie rozmiary grafik na Facebooku.

Instagramowy trend to zdjęcie „z lotu ptaka’’, czyli #flatlay:

A. Skup się na jednej rzeczy, która znajdzie się pośrodku kadru, a reszta niech będzie tylko dodatkiem rozmieszczonym wokół niej. Nazwijmy to „uporządkowanym bałaganem”.

B. Poukładaj wszystko równo, w kwadracie lub prostokącie. Stań na podwyższeniu (np. na krześle), tak żeby uchwycić wszystko z góry. To recepta na zdjęcie idealne – poruszysz nim szczególnie minimalistów, których obecnie nie brakuje.


Uwaga! Aby zrobić dobre zdjęcie na Instagram - zadbaj o światło! Rób zdjęcia w świetle dziennym i baw się cieniami! Tworzą niesamowity efekt.

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram? Zadbaj o kadr i wykorzystaj filtry!

Zdjęcia na Instagramie tworzą kafelki. Oznacza to, że na Twoim feedzie widnieją one jako kwadraty. Warto wcześniej zwrócić uwagę na to, w którym miejscu zdjęcie zostanie przycięte przez aplikację i zrobić je, mając to na uwadze.

Aby zrobić dobre zdjęcie na Instagram warto wykorzystać filtry. 

Często pomagają w ,,ujednoliceniu’’ zdjęcia, tzn. podkreślają to, co lepsze i niwelują drobne błędy, które popełniliśmy przy doborze światła. Im mniej filtrów stosujesz, tym lepiej.

Ogranicz się do 1-2 filtrów i na nich bazuj. Podobna kolorystyka wpłynie na spójność Twojego profilu. Osobiście polecamy szczególnie dwie aplikacje: ,,VSCO Cam’’ i ,,Rookie Cam’’.


Ufff, zastosowałeś się do rad i wiesz już jak stworzyć dobre zdjęcie na Instagram, którym z dumą możesz pochwalić się obserwującym? 

Przed Tobą kolejne zadanie. Nie zapomnij, że realizujesz początkowo opracowany pomysł.

Spójna treść to podstawa sukcesu! Od teraz udostępniając zdjęcie, myśl nie tylko o nim jednym, ale również o kolejnych dziewięciu, które dodasz i o ostatnich dziewięciu, które dodałeś. Tym sposobem potencjalny klient nie będzie mógł oderwać wzroku od tworzonego przez Ciebie feedu, a skoro nie przestanie patrzeć, nie przestanie też kupować :) 


Czytaj także:

Franciszek Georgiew

CEO Social Tigers. Siedem lat temu postawiłem pierwsze kroki w branży reklamowej, bazując na doświadczeniach z dziennikarstwa internetowego. W ciągu dwóch lat przeszedłem w nowej pracy drogę od stanowiska juniorskiego do zarządzania działem social media, tworząc tony wartościowego contentu i prowadząc wiele udanych kampanii.Jestem autorem "Księgi Adsów", a także szkolę zespoły marketingowe w całej Polsce i w każdym typie organizacji.