• Strona główna
  • Jak usprawnić pracę w zespole? „StrengthsFinder 2.0”
Dec 29, 2017
Jak usprawnić pracę w zespole? „StrengthsFinder 2.0”

Katarzyna Zembrowska

Test Gallupa – co to jest?

Testem Gallupa nazywamy metodę identyfikacji wrodzonych talentów. Według autorów, Donalda O. Cliftona oraz Marcusa Buckinghama, określenie tego, do czego konkretna osoba ma wrodzone predyspozycje, jest kluczowe dla efektywności jej pracy.

W wyniku badań statystycznych określili oni 34 główne talenty (themes) oraz ponad 5000 różnych opisów osobowości – po zrobieniu testu (trwa on około 30 minut, na jedno pytanie przeznaczone jest 20 sekund) każdy otrzymuje konkretne informacje:

  • ogólne opisy talentów, które u danej osoby są najbardziej rozwinięte,
  • spersonalizowane odniesienia do odpowiedzi danej osoby (w formie What makes you stand out?) pokazujące, czym wyróżnia się ona na tle innych osób, u których rozwinięty jest ten sam talent,
  • po 10 zadań dla każdego talentu, których wykonanie pomoże w jego rozwinięciu.

W podstawowej wersji testu za 19,99$ otrzymujemy dostęp tylko do 5 najważniejszych w naszym przypadku talentów. Pełen pakiet (który zawiera ich 34) kosztuje obecnie 89,00$. Test dostępny jest w języku polskim, ale otrzymane na końcu wyniki i informacje, jak i sam opis testu są po angielsku.

„StrengthsFinder 2.0” Toma Ratha

„StrengthsFinder 2.0” to książka wydana pierwotnie w 2007 roku (na zdjęciu wydanie z 2017, nówka sztuka ;)). Zawiera opis całego badania, tego, w jaki sposób tworzone były poszczególne opisy i dlaczego bazowanie na swoich mocnych stronach daje lepsze efekty niż nieustanne dążenie do poprawy punktów słabych.

Pomyślicie zapewne: na mocnych stronach? To dlaczego przez tyle lat w szkole kazali nam siedzieć nad matmą, z której mieliśmy same dwójki zamiast pomagać nam się doskonalić z zakresu naszej ulubionej historii i uzupełniać naszą wiedzę z tej dziedziny? Właśnie – to jest kierunek charakterystyczny dla dzisiejszej edukacji: szkolić tam, gdzie są braki. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jak wszystko.

Dr Clifton przekonuje jednak, że skupianie się na rozwoju w kierunkach, do których mamy naturalne predyspozycje, daje wymierne efekty. Naczelne motto, które przedstawia on czytelnikowi, brzmi:

You cannot be anything you want to be – but you can be a lot more of who you already are.

Dzięki pełnym opisom wszystkich 34 talentów możemy spróbować odgadnąć, które z nich cechują nas, a które naszych znajomych. Pozwala to znacznie lepiej rozumieć ich zachowania i motywy.

Zastosowanie talentów Gallupa w pracy zespołowej

Książka ta zawiera bardzo ważny element: wskazówki co do tego, jak pracować z osobą, która ma rozwinięty określony talent. Są one szczególnie ważne przy budowaniu zespołów – dzięki nim możemy osiągnąć równowagę sił kreatywnych i procesowych, co z kolei prowadzi do znacznie lepszych efektów pracy.

Wskazówki te będą przydatne także przy przeprowadzaniu rekrutacji – znając większość występujących wśród ludzi talentów i angażując w rozmowy osobę, której łatwo przychodzi „czytanie” charakterów, możemy w miarę trafnie określić talenty naszych kandydatów i wybrać tego, który najlepiej pasuje do reszty zespołu.

I jeszcze jeden ważny aspekt, nad którym nie będziemy się jednak rozwodzić, gdyż jest on oczywisty: odpowiednie dopasowanie ludzi do powierzonych im zadań znacząco minimalizuje liczbę konfliktów w zespole, a to przekłada się na wyższy komfort pracy i lepszą atmosferę.

Czy muszę kupować tę książkę?

Oczywiście, że nie, ale jest ona idealnym uzupełnieniem opisów uzyskanych po wykonaniu testu Gallupa i stanowi wprowadzenie do metody pracy bazującej na wykorzystaniu mocnych stron w celu podniesienia własnej efektywności.

Jednak jeśli nadal nie zrobiliście testu Gallupa, a zastanawiacie się nad kupnem książki – wybierzcie ją. Na końcu znajduje się jednorazowy kod dostępu, dzięki któremu wykonasz podstawową wersję testu bez dodatkowych opłat. Tygrysy chwytają takie okazje! :)

Katarzyna Zembrowska

Specjalistka w Social Tigers w latach 2017/18.