• Strona główna
  • Jak rozliczyć faktury od Facebooka? [Ekspertyza doradcy podatkowego]
Oct 17, 2019

Jak rozliczyć faktury od Facebooka? [Ekspertyza doradcy podatkowego]

Z pozoru prosta transakcja zakupu usług reklamowych od Facebooka sprawia wiele problemów księgowym. Wokół tego zagadnienia narosło wiele mitów i nieprawidłowych interpretacji. Już i tak skomplikowane zagadnienie, stało się jeszcze trudniejsze na skutek wejścia w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2019 r., spędzając sen z powiek wielu przedsiębiorcom w Polsce. Postanowiliśmy wgryźć się w ten temat i raz na zawsze rozsądzić wszelkie sporne kwestie!

Bartosz Mazur

Najważniejsze wątpliwości przedsiębiorców w powyższym zakresie dotyczą:

  • zasad rozliczenia tzw. podatku „u źródła” od reklam na Facebooku oraz;
  • możliwości zaliczenia wydatków na reklamę na Facebooku do kosztów podatkowych.

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie tych wątpliwości.

Co to jest podatek u źródła?

W polskim systemie prawnym są dwa rodzaje podmiotów, które mogą mieć obowiązek zapłacenia podatku.

Obowiązek podatnika.

Podatnik to osoba, która ponosi rzeczywisty koszt podatku, tzn. której majątek jest uszczuplany z tego powodu, że musi zapłacić podatek.

Obowiązek płatnika.

Płatnik to osoba, która płaci podatek za kogoś innego. Typowym przykładem płatnika jest pracodawca. Pobiera on podatek z wynagrodzenia podatnika (pracownika) i wpłaca go do urzędu skarbowego. Pracownik zaś otrzymuje pensję pomniejszoną o podatek.

Podatek dochodowy zwykle płaci się w miejscu siedziby (tudzież zamieszkania). Polski fiskus stara się jednak pobierać podatek także od niektórych przychodów zagranicznych firm.

Właśnie do tego służy tak zwany podatek „u źródła”.

W przypadku niektórych płatności dokonywanych na rzecz zagranicznych kontrahentów (np. usług reklamowych, takich jak te, które świadczy Facebook) to klient (jako płatnik) ma obowiązek wpłacić kwotę podatku na rachunek urzędu. W zasadzie klient powinien pomniejszyć wypłaconą kwotę o wartość podatku, chociaż nie zawsze jest to technicznie możliwe i płatnik czasem musi zapłacić podatek z własnych środków.

W przypadku usług reklamowych, stawka podatku wynosi 20%.

Do końca 2018 r. płatnik mógł zwykle uniknąć obowiązku zapłaty podatku 'u źródła' – wystarczyło od kontrahenta pobrać certyfikat rezydencji podatkowej, tj. zaświadczenie o rezydencji podatkowej, wystawione przez zagraniczny urząd skarbowy.

Od 1 stycznia 2019 sytuacja stała się bardziej skomplikowana.

Czy trzeba płacić podatek od reklam na Facebooku?

Jak już wspomniałem, obowiązek poboru podatku występuje m. in. w przypadku dokonywania płatności za usługi reklamowe, które świadczy Facebook.

Można się od tego obowiązku uwolnić – musisz jednak spełnić dwa zasadnicze warunki...

Czego dowiesz się z artykułu:

1. Jak uwolnić się od obowiązku opłaty podatku od reklam na Facebooku

2. W jakich warunkach masz prawo posłużyć się certyfikatem rezydencji

3. Jak potwierdzić autentyczność certyfikatu rezydencji w irlandzkim urzędzie podatkowym (+kontakt do urzędnika który się tym zajmuje)

4. Aby uzyskać zwolnienie z podatku u źródła, należy dochować „należytej staranności” - co to oznacza w praktyce i jak udowodnić to przed Urzędem Skarbowym

5. Jak wyeliminować ryzyko kontroli podatkowej, jeśli jesteś agencją reklamową?

6. W jakiej sytuacji jesteś bezwzględnie zobowiązany do zapłaty podatku u źródła

7. Czy masz prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki udokumentowane fakturami od Facebooka.


W cenie: możliwość udziału w sesji Q&A na żywo z autorem!

+dostęp do zapisu transmisji live po jej zakończeniu.

49zł
Kup teraz

Bartosz Mazur

Doradca podatkowy, menedżer w Gekko Taxens. Doradztwem podatkowym i prawnym zajmuje się od 2012 r. Obsługuje zarówno międzynarodowe korporacje, jak i firmy z sektora MŚP. Zajmuje się głównie podatkiem dochodowym od osób prawnych, m.in. prowadząc przeglądy podatkowe oraz wspomagając klientów w zakresie rozliczania podatku u źródła. Specjalizuje się w doradztwie dla branż leasingowej i motoryzacyjnej.