Sep 17, 2019

Budżetowanie video - jak określić koszty produkcji?

Na określenie budżetu produkcji wideo składa się wiele czynników, takich jak: ekipa, rodzaj sprzętu, animacje, ilość osób pracujących na planie, statyści, aktorzy, rekwizyty, lokalizacja, transport... lista się nie kończy! W tym artykule opowiem nieco na temat planowania budżetu oraz aspektach, o których na pewno zapomnisz.

Karol Decka

Są też elementy, na których nie wolno oszczędzać oraz takie, bez których tworzenie filmy czy reklamy również się uda. W kolejnych punktach przeprowadzę Cię przez każdy etap określania budżetu wideo.

Ekipa to podstawa

Niezależnie od rozmiaru produkcji, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej ekipy do współpracy. Z pewnością tańszym rozwiązaniem jest wewnętrzny zespół zajmujący się produkcją i postprodukcją. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, należy poszukać odpowiedzialnego i sprawnego teamu na zewnątrz. 

Na podwykonawcach nie należy oszczędzać. 

Na swojej drodze zawodowej trafiłem na kilka przypadków, gdzie chociaż sama usługa tworzenia wideo była tańsza, to późniejsza naprawa błędów ciągnęła agencję do najniższego progu opłacalności.

Bez względu na rodzaj produkcji i jej złożoność, wybieraj sprawdzonego i zaufanego podwykonawcę.

Co należy sprawdzić, zatrudniając podwykonawców?

 • wolne zasoby - ilość czasu jaką podwykonawca może poświęcić na nasz projekt
 • zaplecze sprzętowe - rodzaj sprzętu jakim dysponuje podwykonawca
 • portfolio - wcześniejsze projekty, przy których pracowała ekipa

Zaufany team to ludzie, którzy nie tylko dobrze wykonują swoją pracę, ale również potrafią doradzić w różnych sytuacjach i bardzo często chętnie przekazują swoją wiedzę. Dzięki metodzie prób i błędów jestem pewien, że w Social Tigers mamy już sprawdzoną drużynę do zadań specjalnych, która nie boi się żadnego filmowego wyzwania.

Wstępny scenariusz nagrania

Wycenę projektu należy przygotować mając już wstępny, nawet najmniejszy zarys całego przedsięwzięcia. Na tym etapie musimy wiedzieć, czy do nagrania potrzebować będziemy dodatkowych osób, rekwizytów i tak dalej.

Oznacza to, że już tutaj warto skonsultować z klientem jego wizję oraz to, jak można ugryźć dany temat. Jakich materiałów będziemy potrzebować do działania? Skąd je weźmiemy? Ile mogą kosztować? Znalezienie odpowiedzi na te pytania, wbrew pozorom, nie jest trudne.

Najprościej jest spisać początkowy pomysł i podzielić go na 7 kategorii związanych z produkcją wideo. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, jakich elementów nam brakuje i gdzie może pojawić się ryzyko “rozszczelnienia” budżetu.

Podczas planowania i wstępnej wyceny dzielę projekt na kategorie:

  1. ekipa i sprzęt - doświadczenie zespołu, dostępny sprzęt
  2. dodatkowi podwykonawcy - makijażystka, dźwiękowiec, asystent, animator
  3. aktorzy i statyści - główna postać filmu
  4. catering lub prowiant - złożony catering, prosty prowiant, tylko woda
  5. lokalizacja nagrania - studio, plener, wynajem mieszkania
  6. transport - w jaki sposób cała ta masa ludzi i sprzętu dostanie się w miejsce X?
  7. rekwizyty - elementy, które należy zakupić w celu nagrania

Rozpisanie każdej kategorii pozwala poznać i doprecyzować koszty. 

[Pobierz i wydrukuj plan kosztów produkcji]